W dniach 23-25 maja 2008 odbył się w Czechowicach-Dziedzicach I Festiwal Muzyki Sakralnej. Organizatorami byli Urząd Miasta, Miejski Dom Kultury oraz Diecezjalna Szkoła Organistowska w Bielsku-Białej. Koncerty odbyły się kościołach Św. Katarzyny i NMP Królowej Polski. Ideą stworzenia takiego wydarzenia była chęć przybliżenia szerszej publiczności wokalnych i instrumentalnych dzieł muzyki religijnej oraz wykonawców, wśród których znajdą się osoby o uznanym dorobku artystycznym, jak i młodzi adepci tej sztuki. Tworząc pierwszą edycję zdecydowano się na zorganizowanie trzech koncertów.
Pierwszy z nich, 23 maja został poświęcony Ojcu Św. Janowi Pawłowi II na pamiątkę jego pobytu na Podbeskidziu 22 maja 1995 roku. Do wykonania tego koncertu zaproszono uczniów Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej z Bielska-Białej oraz uzdolnioną młodzież z Czechowic-Dziedzic- wokalistów z klasy śpiewu Miejskiego Domu Kultury oraz instrumentalistów będących uczniami Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Bielsku-Białej. W sobotę 24 maja usłyszeliśmy „Stabat Mater” w opracowaniu A. Scarlattiego  i G.F. Sancesa. Wykonawcami byli Karolina Brachman- sopran, Piotr Olech- kontratenor oraz zespół kameralny Parnassos.

karolina brachman

Karolina Brachman - sopran

 

piotr olech

Piotr Olech - kontratenor

 

parnassos

Zespół Parnassos

 

„Matce Kościoła” to tytuł ostatniego koncertu festiwalowego w wykonaniu sopranistki Elżbiety Grodzkiej- Łopuszyńskiej i organisty Juliana Gembalskiego.

elzbieta grodzka lopuszynska

Elżbieta Grodzka–Łopuszyńska - sopranistka

 

julian gembalski

Julian Gembalski - organista

 

W związku z tym, że to 3-dniowe muzyczne wydarzenie spotkało się z zainteresowaniem i żywym odbiorem organizatorzy mają nadzieję na kontynuację i rozwój w następnych latach tego przedsięwzięcia. Centralnym punktem muzycznych spotkań będzie wystawianie dzieł wokalno- instrumentalnych o tematyce religijnej. Nie zabraknie również koncertów organowych w wykonaniu uznanych wykonawców jak i uzdolnionej młodzieży.